Krótka historia szkolnych gazetek

            Pierwszą gazetką w naszej szkole była ukazująca się od 1991 roku, co miesiąc, gazetka KUJON. Pisana była ona „ręcznie”, ręcznie wykonywano również rysunki czy krzyżówki. Tak przygotowaną gazetkę – matkę, kserowano. W tamtych czasach szkoła nie posiadała własnego ksera i kopie szkolnego pisma wykonywały różne instytucje na terenie Gąsawy, jak i poza nią. Nakład KUJONA wynosił około 100 egzemplarzy miesięcznie. Za jedna gazetkę płaciło się wówczas 500 zł (dzisiejsze 5gr).
            Druga gazetka, która od 2001 roku była regularnie wydawana w naszej szkole to SONDA. Była ona składana przy zastosowaniu współczesnej techniki, czyli komputerów. Jej nakład wynosił 50 sztuk i kosztowała 1zł. Była również miesięcznikiem. Opiekunem zespołu redakcyjnego KUJONA i SONDY był pan Jacek Mielcarzewicz.
            Trzecim tytułem jest SZPIEG – gazetka, która obecnie jest wydawana. Pierwszy numer SZPIEGA ukazał się w październiku 2003 roku. Od tego czasu gazetka regularnie, co miesiąc, ukazuje się w szkole. Nazwa SZPIEG to skrót od słów Szkoła Podstawowa i ewentualnie Gimnazjum. W pierwotnym zamyśle gazetka miała być tworzona dla uczniów szkoły podstawowej. W SZPIEGU opisywane są najważniejsze wydarzenia szkolne i sportowe, przedstawiane są wywiady, sondy i refleksje, a także twórczość uczniowska. Poza stałymi numerami SZPIEGA wydawane są również numery dodatkowe – na specjalne okazje. Do tej pory ukazało się pięć takich wydań: z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej (maj 2004r), o Papieżu Janie Pawle II (kwiecień 2005r), na Dzień Nauczyciela (październik 2005r), na konkurs „Zachowaj Trzeźwy Umysł” (listopad 2010) i o absolwentach (corocznie od czerwca 2006r).
Do grudnia 2005 roku kserowana gazetka w nakładzie około 60 sztuk miesięcznie sprzedawana była w cenie 1zł. Od stycznia 2006 roku, dzięki wsparciu finansowemu wójta gminy Gąsawa Zdzisława Kuczmy, wydawana jest z kolorowymi stronami, a jej cena wynosi obecnie 2,5zł.

Funkcję redaktora naczelnego pełniły:

Marta Raczyńska        - wrzesień 2004 – czerwiec 2006;
Edyta Adamarek        - wrzesień 2006 – czerwiec 2007;
Agata Korniluk           - wrzesień 2007 – czerwiec 2008;
Sara Kwiecińska        - wrzesień 2008 – czerwiec 2011;
Weronika Paś            - styczeń 2012 – luty 2013
Dominika Andler        - marzec 2013 – czerwiec 2013

Opiekunkami zespołu redakcyjnego SZPIEGA są panie: Kamila Starczewska – Gładyś i Agnieszka Kuleta.

 

Najważniejsze wydarzenia SZPIEGA

Rekordowy nakład
            Aby uczcić pamięć Papieża Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku wydany został numer specjalny o życiu i działalności papieża Polaka. Sprzedany został w rekordowym nakładzie 120 egzemplarzy.

Pierwszy sukces
            Gazetka SZPIEG zajęła piąte miejsce w XIII Regionalnym Konkursie Gazetek Szkolnych organizowanym przez KPCEN w Bydgoszczy. Między sobą rywalizowało aż 40 gazetek z różnych szkół województwa kujawsko – pomorskiego. Dnia 10 listopada 2005 roku przedstawicielki zespołu redakcyjnego: redaktor naczelna Marta Raczyńska oraz Edyta Adamarek udały się do bydgoskiego Multikina, aby odebrać dyplom oraz nagrodę książkową.

Wizyty w radiu
            W czerwcu 2006 roku członkowie zespołu redakcyjnego SZPIEG pod opieką pani Kamili Starczewskiej – Gładyś oraz pana Pawła Wesołowskiego udali się do Radia Żnin. Młodzi redaktorzy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem internetowego radia oraz samemu spróbować swoich sił na antenie.
Ponowne spotkania z dziennikarzami Radia Żnin odbyły się we wrześniu 2007r. oraz w marcu 2011r. Uczestnikami byli uczniowie stawiający swe pierwsze kroki w gazetce.

Spotkanie z reporterem Pałuk
W październiku 2007 roku odbyło się spotkanie z reporterem gazety lokalnej Pałuki – panem Remigiuszem Konieczką. Wiadomości na temat dziennikarstwa zdobyte na tym spotkaniu, członkowie SZPIEGA wykorzystują w redagowaniu poszczególnych numerów gazety.

Zwycięstwo wojewódzkie SZPIEGA
Dnia 19 listopada 2007 roku przedstawicielki zespołu redakcyjnego: Agata Korniluk i Joanna Popielarz wraz z opiekunką panią Agnieszką Kuletą, w odpowiedzi na zaproszenie redakcji „Wiadomości, Głosów, Rozmów o Szkole”, udały się do Bydgoszczy na rozstrzygnięcie XV Regionalnego Konkursu Gazetek Szkolnych. Nasza gazetka SZPIEG zajęła pierwsze miejsce w tym konkursie.

Wyjazd do redakcji Gazety Pomorskiej i drukarni
W listopadzie 2007 roku zespół redakcyjny SZPIEGA pod opieką pań: Agnieszki Kulety i Joanny Michalik udał się do Bydgoszczy, do redakcji Gazety Pomorskiej i drukarni.
Po redakcji uczniów oprowadzała pani Agata Kozicka. Młodzi redaktorzy zwiedzili różne działy m.in. sportowy, ekonomiczny, kulturalny, on-line, rozmawiali z redaktorami, którzy tworzą tę gazetę. Zobaczyli również, jak tworzy się poszczególne strony gazety.
Następnie udali się do drukarni. Tam zobaczyli krok po kroku, jak drukuje się gazetę.

Nowy rekord nakładu
W styczniu 2008 roku na wywiadówce zostało sprzedane 130 egzemplarzy gazetki SZPIEG. To nowy rekord nakładu. Poprzedni rekord padł w kwietniu 2004r., kiedy to został wydany dodatek o papieżu Janie Pawle II. Sprzedano wtedy 120 numerów naszego pisma.

Warsztaty dziennikarskie w Żninie
Dnia 27 i 28 września 2008 roku w redakcji tygodnika lokalnego Pałuki w Żninie odbyły się warsztaty dziennikarskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzili je: Remigiusz Konieczka - reporter tygodnika Pałuki i Piotr Giczela - dziennikarz Tygodnika Siedleckiego. Przedstawiciele SZPIEGA również zostali na nie zaproszeni. W szkoleniu wzięły udział: Sara Kwiecińska, Alicja Cichowicz, Natalia Żok i Kinga Karol oraz opiekunki: Agnieszka Kuleta i Kamila Starczewska – Gładyś.
            Udział w warsztatach był dla uczniów niezwykle pouczający. Rozmawiali m.in. o zawodzie dziennikarza, o prawie prasowym i zasadach etycznych, o gatunkach dziennikarskich, o budowie artykułu i jak napisać ciekawy tekst. Wiadomości wyniesione z warsztatów dziennikarskich są wykorzystywane przy opracowaniu kolejnych numerów SZPIEGA

Warsztaty dziennikarskie w Wiśle
            W dniach 8 – 15 lutego 2009 roku dwie przedstawicielki SZPIEGA: Sara Kwiecińska i Kinga Karol uczestniczyły w zimowisku dziennikarskim w Wiśle. Była to nagroda za sumienną naukę i ciężką pracę w gazetce. Organizatorem wyjazdu była warszawska Fundacja Nowe Media. Fundacja opłaciła wszystkie koszty związane z wyjazdem: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, wypożyczenie sprzętu narciarskiego i wykup kart zjazdowych w górach oraz dostęp do form rozrywki i edukacji. Przez tydzień dziewczyny zdobywały nowe doświadczenia dziennikarskie, a przy okazji świetnie się bawiły.

Sukces w kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”
W listopadzie 2010 roku SZPIEG wziął udział w konkursie gazetkowym zorganizowanym przez Fundację „Trzeźwy Umysł” i Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z Poznania. Konkurs polegał na zredagowaniu gazetki opisującej podjęte przez szkołę działania promujące wśród dzieci i młodzieży zdrowy styl życia, bez alkoholu, narkotyków i tytoniu, aktywne spędzanie czasu wolnego oraz konstruktywne radzenie sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Do konkursu przystąpiło 130 gazetek z całej Polski. Nasz SZPIEG zajął szóste miejsce i znalazł się w gronie laureatów. W nagrodę członkowie redakcji wzięli udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych w szkole. Poprowadził je pan Andrzej Winiszewski - dziennikarz radiowy, prasowy i recenzent muzyczny.

Pożegnanie Sary i Kingi
Niezwykle wzruszającym momentem było spotkanie zespołu redakcyjnego, na którym uczniowie pożegnali Sarę Kwiecińską i Kingę Karol. Dziewczyny zakończyły edukację w naszej szkole a tym samym pracę w naszej gazecie. Moment pożegnania był tym bardziej wzruszający, bo dziewczęta działały w naszym zespole aż pięć lat, a Sara dodatkowo przez trzy lata pełniła funkcję redaktor naczelnej.

Wigilie SZPIEGA
            Corocznie, przed świętami Bożego Narodzenia, opiekunowie i członkowie zespołu redakcyjnego organizują wspólną wigilię. Tradycyjnie, w spotkaniu tym uczestniczą: dyrektor szkoły Jacek Superczyński i pan Jacek Mielcarzewicz. Podczas spotkania panuje iście świąteczna atmosfera, członkowie zespołu otrzymują drobne upominki gwiazdkowe, składają sobie wzajemnie życzenia i łamią się opłatkiem.
Po spotkaniu wigilijnym cały zespół redakcyjny udaje się do wójta gminy Gąsawa Zdzisława Kuczmy, by złożyć mu życzenia świąteczne i podziękować za pomoc finansową w prowadzeniu gazetki.